Zanimljivo predavanje sveučilišne profesorice Jasenke Sremac

U našoj školi 30. siječnja 2023. gostovala je sveučilišna profesorica s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu dr. sc. Jasenka Sremac održavši izrazito zanimljivo predavanje “Panonski bazen – od drevnih jezera i mora do mamutskih stepa”. Ovo predavanje organizirano je u sklopu projekta Panonski kitovi Učeničke zadruge “COOL-kolektiva”. Gošću je predstavila knjižničarka i pozdravila ravnateljica Nataša Vibiral. Voditeljice sekcija zadruge, Jadranka Rosić i Ivana Štiglić, pedagoginja Ornela Malogorski i knjižničarka Tatjana Kreštan, zajedno s učenicima zadrugarima, imale su prilike čuti mnoštvo zanimljivih činjenica iz geološke prošlosti, s naglaskom na Panonski bazen te ostatke biljnog i životinjskog podrijetla koji svjedoče o različitim etapama u prošlosti Zemlje. Panonsko more postojalo je tijekom epohe miocena i pliocena kada su se morski sedimenti taložili na nekoliko kilometara dubine u Panonskom bazenu. S vremenom more je postalo jezero da bi njegov ostatak, Slavonsko jezero presušilo u epohi pleistocena. Ostaci nekadašnjih otoka Panonskog mora današnje su planine Papuk, Psunj, Krndija, Dilj i dr. Na obodima ovih planina pronađeni su brojni fosilni ostaci tada živućih morskih organizama: koralja, morskih ježinaca, spužvi, puževa, školjki, dijelovi kostura velikih riba, kralježaka dupina i kitova te zubi divovskih morskih pasa. Ovo predavanje profesorice Sremac izvrsno se uklopilo u projekt Panonski kitovi jer nam je proširilo spoznaje o temi koju smo odabrali za ovogodišnji projekt. Zahvaljujemo joj na gostovanju. Također zahvala i dr. sc. Tihomiru Marjancu te Marini Čalogović, dr. chem. koji su bili u pratnji profesorice Sremac, a zajedničkim radom i predavanjima za školsku populaciju rade na popularizaciji znanosti te kod mladih ljudi bude interes za znanstvene teme.

Predavanje je organizirala knjižničarka Tatjana Kreštan na osnovi višegodišnje odlične suradnje s profesorom Marjancem i dr. Čalogović.

Dijelite ovu objavu:
Skip to content