Zanimljiva nastava Njemačkog jezika

„Posudili“ smo volontera iz Njemačke na dva školska sata! To je najkraći opis zanimljivosti koju je profesorica Mirela Alebić priuštila učenicima 4. b razreda. U suradnji s kolegicom profesoricom njemačkog jezika Mihaelom Matekov iz bjelovarske Gimnazije provedena je zanimljiva radionica s povodom: učenici su upoznali izvornog govornika njemačkog jezika i izvodili prodajni razgovor glumeći kupce i prodavače na humanitarnom štandu u predvorju škole. Volonter Robin Fröhner prezentacijom je približio učenicima saveznu pokrajinu Sachsen iz koje dolazi, njemački školski sustav te instituciju Kulturweit – međunarodnu volontersku instituciju u sklopu njemačke UNESCO-ve komisije – preko koje je i on među mnogim mladim Nijemcima u dobi između 18 i 26 godina iskoristio priliku da se uključi u inozemnu avanturu u trajanju od šest mjeseci tijekom kojih će u Hrvatskoj i naročito našem Bjelovaru biti promicatelj obrazovanja i kulture. Robin je uključen u nastavu njemačkog jezika u gimnaziji tijekom koje sudjeluje u njihovim aktivnostima, promiče njemačku kulturu i druge vrijednosti njemačkog društva te surađuje s profesorima njemačkog i pridonosi motiviranju učenika za učenje jezika. Tako je i cilj ove radionice bio motivirati naše učenike koji su nakon Robinovog izlaganja sastavljali i uvježbavali tipične dijaloge u prodavaonici odjećom te su pritom ponovili vokabular koji se odnosi na odjeću, boje, veličinu, izgled, sredstva plaćanja, cijene. Nakon što su uvježbali prodajne razgovore u učionici, Robina smo zadužili da im „glumi“ prodavača na školskom štandu, dok su mu učenici morali prilaziti i, naravno, na njemačkom tražiti odjeću izvodeći identične dijaloge. Vrijeme im je stvarno brzo prošlo, a sigurno su u ovako malo vremena zahvaljujući nesvakidašnjoj nastavi nešto i naučili: na prvi pogled običan mali razgovor pri kupovini, ali i takav je dobio na težini isti tren kad su trebali progovoriti na stranom jeziku kojim se izvan škole još ne služe, no nikad se ne zna kada će im dobro doći pa čak i zatrebati.

Mirela Alebić, prof. mentor

Dijelite ovu objavu:
Skip to content