Svjetski Dan prava potrošača

15. ožujka – Svjetski dan prava potrošača

Svjetski dan prava potrošača obilježava se 15. ožujka, a svoje porijeklo ima u «Deklaraciji o osnovnim pravima potrošača» koju je donio bivši američki predsjednik John F. Kennedy 1962. godine. Predstavljajući svoju Deklaraciju američkom Kongresu 13. ožujka te godine Kennedy je, uz ostalo, kazao i slijedeće:
„Potrošači, po definiciji, uključuju sve nas. I mene kao predsjednika SAD-a.
Potrošači su najveća gospodarska skupina na koju utječe skoro svaka javna ili privatna gospodarska odluka. Oni su najvažnija skupina čiji se stavovi vrlo često ne čuju. Glas potrošača mora se čuti“
Spomenutom su Deklaracijom definirana četiri temeljna prava potrošača na tržištu roba i usluga. Već tada, prije četiri desetljeća, kao temeljna prava naglašena su:
• pravo na sigurnost roba i usluga,
• pravo na cjelovitu, istinitu i pravovremenu informaciju
• pravo na izbor roba i usluga
• pravo potrošača da se čuje njihov glas.
Consumer International na ta je prava dodao još četiri temeljna prava potrošača: pravo na zadovoljavanje temeljnih životnih potreba
• pravo na naknadu štete
• pravo na obrazovanje te
• pravo na zdravi okoliš.
Svake godine Svjetski Dan potrošača udruge potrošača obilježavaju podizanjem razine svijesti potrošača o određenom problemu.
Inače, naša škola na Dan potrošača svake godine obilježava kao Dan škole. Ove godine izostale su klasične aktivnosti uobičajene toga dana, ali uz radionice medijske pismenosti na kojima su sudjelovali učenici prvih, drugih i trećih razreda, profesorica Sonja Đuračić s učenicima je izradila plakat posvećen pravima potrošača.

OM