Svjetski dan čistih ruku

Obilježili smo Svjetski dan čistih ruku!

Svjetski dan čistih ruku obilježava se 15. listopada. Ove godine obilježili su ga učenici 1. c razreda u okviru predmeta Poslovanje prodavaonice. U sklopu nastavne jedinice Osobna higijena učenici su izradili plakat i slikovito dočarali pravilno pranje ruku u cilju povećanja svijesti o značaju pranja ruku za zdravlje. Najvažnija mjera za sprečavanje širenja zaraznih bolesti je upravo pravilno pranje ruku jer se na taj način otklanjaju virusi, bakterije, gljivice i paraziti. Plakatom ukazuju i ostalim učenicima na važnost higijene te podsjećaju da je pranje ruku toplom vodom i sapunom najisplativija zdravstvena intervencija. Kako bi se promoviralo pranje ruku sapunom i vodom, od 2008. godine u svijetu se 15. listopada obilježava Svjetski dan pranja ruku (Global Handwashing Day) zahvaljujući odluci Generalne skupštine Ujedinjenih naroda. Istraživanja kažu da samo pet posto ljudi pere ruke pravilno, odnosno između 15 i 20 sekundi, koliko je potrebno da se ubiju bakterije i spriječi širenje bolesti.

Sonja Đuračić

Dijelite ovu objavu:
Skip to content