Studijski posjet Socijalnoj zadruzi HUMANA NOVA u Čakovcu

U okviru projekta “Socijalno poduzetništvo- nove kompetencije komercijalista” održano je studijsko putovanje u Čakovec gdje je održan 3. sastanak Partnerskog vijeća, sastanak radne grupe za izradu kurikuluma i posjet partneru u projektu Socijalnoj zadruzi Humana Nova

Uzrečicu „vrijeme leti“ spominjali smo, na našem 2. studijskom putovanju u Čakovec, nekoliko puta svi mi u raznim situacijama. Već je prošlo šest mjeseci od početka projekta, kao da smo prošli vikend bili u Palermu, kao da smo u srijedu bili na Okruglom stolu u Bjelovaru …
Vratimo se današnjem danu, neobično sunčanom i toplom četvrtaku, 19. studenoga 2015. Domaćin nam je bila Ekonomska i trgovačka škola Čakovec sa svojom vedrom ekipom na čelu koje je uvijek za šalu spremna ravnateljica Bosiljka Vinković-Kukolić. Nakon kratke okrjepe započeo je radni dio, sastanak Radne skupine za izradu kurikulum iz predmeta poduzetništvo predvođen našom pedagoginjom Ornelom Malogorski. Na sastanku su sudjelovali predstavnici nositelja projekta iz Komercijalne i trgovačke škole Bjelovar, škole partneri Ekonomska i trgovačka škola Čakovec, Srednja škola “Ivan Seljanec” Križevci, Srednja škola Koprivnica te partneri na projektu Socijalna zadruga Humana Nova, Socijalna zadruga Pružimo ruke i Hedona.
Profesorice poduzetništva iz sve četiri škole partnera zadnjih mjesec dana razmjenjivale su e-mailovima prijedloge i ideje za dopunu kurikuluma temamam relevantnim za društveno/socijalno poduzetništvo. Naš savjetnik za područje socijalnog poduzetništva Cedra d.o.o. dostavio je svoje prijedloge tema koje bi trebalo ugradti u kurikulum. Pročešljali smo sve prijedloge tema, teorijskog i praktičnog dijela, uvidjeli da slično razmišljamo, javile su se neke nove ideje za metodička rješenja, razmjenile smo dosadašnja iskustva i da vrijeme nije letilo družile bi se još sat vremena! Na sastanku je bio i Ivan Božić, upravitelj socijalne zadruge Humana Nova koja je bila naš sljedeći domaćin.
Prošetali smo lijepo uređenim okolišem škole domaćina do našeg partnera na projektu Socijalna zadruga Humana Nove, društvenog poduzeće koje potiče zapošljavanje osoba s invaliditetom i drugih društveno isključenih osoba kroz proizvodnju i prodaju kvalitetnih i inovativnih tekstilnih proizvoda od ekoloških i recikliranih materijala. Humana Nova je primjer dobre prakse socijalnog poduzetništva u našoj zemlji. Danas zapošljavaju 13 radnika invalida i teško zapošljivih osoba koje rade na sortiranju rabljenih, na razne načine prikupljenih odjevnih predmeta, izradi industrijskih krpa, krojenju, šivanju odjevnih i raznih uporabnih predmeta, prodaji, promociji i sve što je potrebno da bi uspješno poslovali. Ivan nam je ispričao razna iskustva od zakonskih ograničenja, ne razumijevanja lokalne zajednice do svih postignutih uspjeha, planova ideja za buduće uspješno poslovanje. Od svega je ipak najvažnije osobno zadovoljstvo i vidni napredak u komunikaciji i inicijativi osoba koje su marginalizirane u široj zajednici u Humana Novi pronašle mjesto gdje se osjećaju korisno, opušteno i svojim radom zarađuju za život. Hvala Humani Novoj što nam je pokazala kako živi socijalno poduzetništvo u našoj zemlji, bio je to izvor ideja za neke nove suradnje i da nam vrijeme nije letjelo možda bi probale krojiti i šivati…
Povratak u školu domaćina značio je i početak sastanka Partnerskog vijeća kojem se pridružila i predstavnica Međimurske županije gospođa Blaženka Novak. Voditeljica projekta gospođa Nataša Vibiral upoznala nas je sa dosadašnjim aktivnostima i kad ovako na jednom mjestu vidimo što je sve odrađeno moramo biti ponosni na svaku aktivnost i našu odličnu suradnju iako smo dislocirani i opterećeni svojim svakodnevnim obvezama, pokazujemo odgovornost prema obavezama na projektu. Nadamo se da će i zastoj u financiranju projektnih aktivnosti uskoro biti otklonjen kako bi neopterećeno mogli nastaviti provođenje svih planiranih aktivnosti a da ćemo mi vrijedno i dalje raditi u to nitko ne sumnja. Sljedeća aktivnost je 3. studijsko putovanje, u Bjelovar u posjet Socijalnoj zadruzi Pružimo ruke, a planira se za polovinu prosinca.
Razmjenu iskustava, ideja i dobrog raspoloženja nastavili smo druženjem na ručku u Međimurskim dvorima. Vrijeme nije bilo na našoj strani, neumoljivo je letjelo i nismo se ni okrenuli, a prošlo je više od 6 sati današnjih zajedničkih aktivnosti i došlo je vrijeme za naš povratak preko Koprivnice i Križevaca u Bjelovar. Hvala našim domaćinima i svima koji su doprinijeli uspješno odrađenom studijskom putovanju.

Sanja Papić

Dijelite ovu objavu:
Skip to content