Predavanje o financijskoj pismenosti u Hrvatskoj gospodarskoj komori Bjelovar

Dana 26. ožujka 2019. godine, Hrvatska gospodarska komora u Bjelovaru je organizirala predavanje na temu financijske pismenosti.

Predavanje je bilo organizirano za srednjoškolce, a osim učenika gimnazije sudjelovali su i učenici završnih razreda komercijalista. Predavanje u trajanju od devedesetak minuta bilo je podijeljeno na četiri dijela. U prvom dijelu su zaposlenici jedne od banaka koje djeluju na našem tržištu govorili učenicima o bankama te o bankarskim uslugama. Publika je upoznata sa vrstama kartica, vrstama računa te kreditima i vrstama kredita koje banka nudi, sa laganim naglaskom na studentske kredite. Nakon predavanja učenicima je ponuđeno rješavanje kviza putem Kahoot aplikacije u kojem su sudjelovali s veseljem. Najbolji su dobili poklon majice. Nakon banaka na red su došle osiguravajuće kuće pa je zaposlenica jedne od osiguravajućih kuća koje posluju na teritoriju Republike Hrvatske upoznala publiku sa definicijom osiguranja i vrstama osiguranja. Poslije osiguravatelja za govornicu je došla predstavnica jedne od banaka koje se bave investicijskim fondovima. Objašnjene su vrste fondova te je kroz primjer pokazala kako investicijski fondovi ulažu sredstva. Iako su sva predavanja zvučala kao promotivne informacije o uslugama, gotovo bez ukazivanja na negativnosti i rizike, dojam je popravila predstavnica HANFA-e, koja je objasnila ulogu te institucije na financijskom tržištu, ali i opomenula publiku da je potrebno detaljno se informirati prije bilo kojeg djelovanja. Također je iznesla podatke o niskoj razini financijske pismenosti i volje za informiranjem u Hrvatskoj, usporedbom sa drugim zemljama Europske unije. Na kraju predavanja publici su podijeljenje kemijske olovke i bedževi. Nadamo se da će ih ovo potaknuti da prošire svoju financijsku pismenost i da ne uleću olako u uzimanje kredita ili neke nepotrebne financijske rizike.

Tomislav Cug, univ.spec.oec.

Dijelite ovu objavu:
Skip to content