Predavanje i radionica o papiru iz kuta kemičara

Zanimljivo predavanje i radionicu o papiru održali su mag.chem. Marina Čalogović i prof. dr. sc. Tihomir Marjanac

Filtrirni papir, indikator papir, lakmus-papir, kromatografija i dr. pojmovi su za koje možda netko od učenika 3. a i 3. b razreda do danas nije nikada čuo. Oni koji su čuli obnovili su svoje znanje, a oni koji nisu, naučili su nešto novo. Zanimljivo predavanje pod nazivom „Od papira u kemiji do kamenog papira”, ali i pokuse predstavili su nam Marina Čalogović, uskoro doktorica kemije, i prof. dr. sc. Tihomir Marjanac s Prirodoslovno matematičkog fakulteta u Zagrebu, koji su opet bili gosti u našoj školi. Upoznali su nas s obilježjima spomenutih papira te za što se oni koriste u kemiji. U praktičnom dijelu predavanja vidjeli smo kako se s pomoću indikator papira određuje pH-vrijednost neke otopine te kako se postupkom kromatografije može odrediti od kojih su boja sastavljene boje u flomasterima. Naši učenici mogli su vidjeti pokus kako se određuju komponente određene boje flomastera i sudjelovati u njemu bojanjem papira. Kako se dobiva kameni papir, zašto je ekološki prihvatljiviji od papira koji mi koristimo, koje su mu prednosti i nedostaci te mogućnosti njegove upotrebe saznali smo u drugom dijelu predavanja.
Ovo predavanje sastavni je dio mini-projekta Papir koji će se tijekom ove šk. godine provoditi u našoj školi u suradnji knjižničarke Tatjane Kreštan i nastavnice Ivane Štiglić.

Ivana Štiglić, dipl. ing.

Dijelite ovu objavu:
Skip to content