“Ne daj se upecati”

Projekt prevencije ovisnosti mladih „Ne daj se upecati“ provodi Savez društava „Naša djeca“ Hrvatske u kojemu su angažirana partnerska Društva „Naša djeca“ Bjelovar, Nova Gradiška i Varaždin. Profesorica Mirela Alebić je kao volonterka bjelovarske podružnice Društva u Komercijalnoj i trgovačkoj školi Bjelovar u svom 2. b razredu provodila aktivnosti po metodi forum-kazališta, a u petak, 1. prosinca, u suradnji s profesoricom hrvatskog jezika Jelenom Ivezić iz IV. osnovne škole pokrenula je radionice u kojima su spojene grupe sedmaša iz IV. osnovne škole i drugaša iz naše škole. Cilj je radionica u Mjesecu borbe protiv ovisnosti (15. 11. – 15. 12.) senzibilizirati mlade za probleme raznih oblika ovisnosti kojima jesu ili mogu biti izloženi. Profesorice su prošle edukacije sa edukatoricom dr. sc. Josipom Lulić iz partnerske organizacije POKAZ iz Zagreba na kojima su upoznate s principom stvaranja forum scena kojima se prikazuju problemi zajednice i potiče gledatelje na sudjelovanje tijekom izvedbe scena tako da nude svoja rješenja problema, dakle aktivno ih se uključuje u izvedbu zamjenjivanjem originalne postave učenika glumaca na sceni i improvizacijom rješenja prikazanog problema. To će se odvijati na završnoj izvedbi kada će učenici prezentirati svoju predstavu na jednom javnom skupu pred svojim vršnjacima, pedagozima i ravnateljima obje škole i predsjednicom Društva „Naša djeca“ Bjelovar. Projekt će učenicima omogućiti izgradnju pozitivnih stavova i osvješćivanje problema ovisnosti u društvu, a djelovanjem kroz inovativnu metodu forum-kazališta probudit će i svoje umjetničke kompetencije. Ovakav način rada će također pokazati kako jedna vrijedna kampanja Saveza DND  može na lokalnoj razini povezati organizaciju civilnog društva, odgojno-obrazovne ustanove i lokalnu zajednicu, a rezultat će biti apel da se svi zajedno aktivno udruže u upozoravanje na zamke i nepovoljne okolnosti koje dovode do rizičnog ponašanja mladih i ugrožavanja njihovih života.

Mirela Alebić, prof. mentor

Dijelite ovu objavu:
Skip to content