Izložba uz Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva

Dan hrvatske glagoljice i glagoljaštva obilježavamo 22. veljače

U spomen na prvu hrvatsku tiskanu knjigu Misal po zakonu rimskoga dvora, koji je tiskan 22. veljače 1483., odlukom Hrvatskoga sabora 2019. taj datum proglašen je Danom hrvatske glagoljice i glagoljaštva na prijedlog Instituta za hrvatski jezik i jezikoslovlje. Misal je najstarija inkunabula u hrvatskoj povijesti. Oblikovan je glagoljicom na crkvenoslavenskom jeziku hrvatske redakcije 22. veljače 1483. Taj je datum iznimno važan u cjelokupnoj hrvatskoj kulturnoj povijesti jer pokazuje da su se hrvatski glagoljaši vrlo brzo mogli uključiti u najveće civilizacijsko dostignuće svojega doba. To je ujedno i prvi katolički misal u Europi koji nije otisnut latinicom ni latinskim jezikom. Mjesto tiskanja Misala nije utvrđeno, a znanstvenici sugeriraju Kosinj u Lici, kao poznatu onodobnu tiskaru. Do danas je ostalo sačuvano samo jedanaest primjeraka te najstarije hrvatske inkunabule. Šest primjeraka čuva se u Hrvatskoj, a pet ih je izvan domovine, u vrlo prestižnim ustanovama.
Izložbu o glagoljici možete pogledati u školskoj knjižnici. Pronaći ćete literaturu koja govori o pojavi glagoljice (izumitelju glagoljice – Konstantinu i bratu mu Metodu, koji imaju neobično važnu ulogu u hrvatskoj pismenosti), značenju glagoljice u hrvatskoj kulturi, najvažnije spomenike oblikovane na glagoljici (replika Bašćanske ploče, pretisak Vinodolskog zakonika), 3D prikaze glagoljičkih slova, glagoljičku azbuku i način pisanja pojedinih znakova. Ukoliko želite naučiti pisati ili se prisjetiti pisanja glagoljičkih slova, dođite u knjižnicu i usput razgledajte izložbu!

Dijelite ovu objavu:
Skip to content