Izlet u Jajce, Sarajevo i Mostar

Zadnji vikend proljetnih praznika, od 14. do 16. travnja 2023., učenici naše škole krenuli su na maturalno putovanje. Drugi, treći i četvrti razredi uspjeli su napuniti jedan autobus i nakon nekoliko godina boravka u Bjelovaru, konačno se krenulo na maturalac. Zlokobne aplikacije na mobitelima najavljivale su strahovite kiše, nevremena i prijeteće oblake sva tri dana. Svaki dan sve veća nevolja. Jutarnji dolazak na bjelovarski kolodvor potvrđivao je sve navedeno. Tako smo u kišno jutro krenuli put Kutine, gdje smo se priključili na autoput i spokojno u drijemežu, krenuli na istok. Nakon nekoliko sati vožnje, buđenje u Gradiški radi pregleda dokumenata prilikom izlaska iz EU i isključivanja mobilnih podataka. Ulaskom u BiH i isključivanjem interneta kao da smo izgubili i vezu s nebom. Zbunjeni su se oblaci razletjeli po Hrvatskoj, a ostatak maturalca pratili su nas poneki oblačić i uglavnom sunčano vrijeme. Prva velika stanica bila je Jajce, grad značajan za povijest i nastanak država u kojima su živjeli nastavnici – Jugoslavije i Hrvatske. Mnogi su vladari vezani uz taj povijesni grad. Ipak, uz bogatu povijest najinteresantniji su bili slapovi koje rijeka Pliva čini u srcu grada, kao kruna putovanja kanjonom Vrbasa. Nakon šetnje gradom i okrijepe krenuli smo već dobrano razbuđeni prema Travniku, gdje su učenici postavili nebrojena pitanja o nobelovcu čiju smo rodnu kuću posjetili. Udaljenu samo tristo metara od čevabdžinice Hari, gdje su ustima punim ćevapa uzbuđeno citirali dijelove Travničke kronike. Dva sata odmora i krećemo za Sarajevo. Spavanje, dan drugi.

Sarajevo smo obišli u pratnji zanimljivog lokalnog vodiča, čiji je naglasak učenicima bio puno zanimljiviji od onoga što govori. To samo potvrđuje ono što ih učimo u školi. Samo sedam posto komunikacije čini sadržaj, trideset posto otpada na način na koji ćete ga prenijeti, a ostatak je nastup. Toliko su pažnje učenici poklonili našem lokalcu. Nekoliko sati slobodnog vremena u Sarajevu doista je dalo priliku svima da obiđu upravo ono što su željeli vidjeti, posjetiti, kupiti, okusiti. Neki ćevape, neki pite, neki čorbe ili neku od desetak vrsta baklava. Ovo je vrijeme pokazalo da je odluka o trodnevnom, a ne dvodnevnom izletu bila valjana jer smo doista sve odradili ležerno i temeljito. Nakon razgleda, siti i pomalo umorni od hodanja, zaputili smo se u hotel gdje su neki odmorili u sobi, a neki na bazenu u spa zoni. Obilna večera i izlazak u grad. Učenike moramo pohvaliti jer su ispoštovali svaki dogovor, nitko nije kasnio iz grada, nitko nije došao u stanju tolikoga umora da bi mu itko morao pomagati prilikom povratka u hotel. A noći su protekle mirno, bez problema i pritužbi na naše učenike i njihovo ponašanje. Moramo pohvaliti i nastavnike naše škole što su im prenijeli pristojnosti i poštovanja da se možemo ponositi njihovim ponašanjem. Zadnji dan ležerno smo obišli topli Mostar, zamišljali kako skačemo sa starog mosta u Neretvu, kupovali magnetiće u ulici Kujundžiluk, te se uputili na jug, prema Hrvatskoj i autoputu. Krasno putovanje koje su naši učenici zaslužili, nakon toliko obećanih ali neodrađenih putovanja u doba Covida. Vjerujem da bi većina izlet rado ponovila.

T.Cug

Dijelite ovu objavu:
Skip to content